آشنایی با بالانس در فارکس در دلفین وست
بهترین و قشنگ ترین مطالب روز ایران اینجاست
آشنایی با بالانس در فارکس در دلفین وست
یک شنبه 2 مرداد 1401 ساعت 23:53 | بازدید : 79 | نویسنده : علی | ( نظرات )

بالانس در فارکس یع نی چه ؟

 

 

بالانس در فارکس

 

بازار فارکس، یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین بازارهای جهانی به حساب می‌آید. برای ورود به این بازار پر ریسک، لازم است تا ابتدا با الفبای آن که همان اصطلاحات مرتبط با این حوزه می‌باشد، به طور کامل آشنا شوید. اگرچه تعداد این اصطلاحات بسیار بالا است، اما در این مقاله سعی کردیم تا 20 اصطلاح کاربردی بازار فارکس که هر تریدری باید با آنها آشنا باشد را به طور ساده و قابل فهم برای شما توضیح دهیم. اگر شما نیز از طرفداران کسب سود و موفقیت در این بازار هستید، تا پایان همراه ما باشید.

 

1. بروکر یا کارگزاری

بروکرها یا همان کارگزاری‌ها، در واقع واسطه‌ای برای انجام سفارش‌های خرید و فروش مشتریان هستند. نقش این بروکرها به عنوان واسطه، فراهم نمودن بستری جهت انجام معاملات می‌باشد. اولین گام برای ورود به بازار فارکس، انتخاب یک بروکر مناسب است. از این رو، پیش از ورود به این بازار، ابتدا بروکر مورد نظر خود را شناسایی و پس از طی نمودن مراحل ثبت نام و شارژ حساب، معاملات خود را آغاز نمایید.

2. جفت ارز و انواع آن

جفت ارز یا Currency Pair، از مفاهیم اولیه و اصطلاحات مهم در بازار فارکس به شمار می‌آید. معاملات در این بازار به گونه‌ای است که هر ارز در مقابل ارزی دیگر قیمت‌گذاری و مبادله می‌شود. به این دو ارز متفاوت که در مقابل یک دیگر معامله می‌شوند، جفت ارز می‌گویند. به عنوان مثال، EUR/USD که یورو در مقابل دلار است، یک جفت ارز به حساب می‌آید. به ارزی که در سمت چپ این نسبت قرار می‌گیرد نیز، ارز پایه می‌گویند. در مثال بالا، یورو ارز پایه خواهد بود.

انواع جفت ارزها را می توان در سه دسته زیر جای داد:

1.جفت ارزهای اصلی (Major Pairs)

در جفت ارزهای اصلی، یکی از دو ارز موجود، دلار آمریکا می‌باشد. این جفت ارزها، با توجه به نقشی که دلار در اقتصاد جهانی دارد، حدود 85 درصد از معاملات روزانه در فارکس را به خود اختصاص داده‌اند. چند مورد از جفت ارزهای اصلی، عبارتند از:

 • EUR/USD – یورو / دلار آمریکا 
 • GBP/USD _ پوند / دلار آمریکا
 • USD/JPY _ دلار آمریکا / ین ژاپن
 • USD/CHF _ دلار آمریکا / فرانک سوئیس
 • USD/CAD _ دلار آمریکا / دلار کانادا
 • AUD/USD _ دلار استرالیا / دلار آمریکا
 • NZD/USD _ دلار نیوزلند / دلار آمریکا

2. جفت ارزهای فرعی (Cross Pairs)

به دسته‌ای از جفت ارزها گفته می‌شود که شامل دلار آمریکا نباشند. ارزهای اصلی در این جفت ارزها، دلار استرالیا، دلار نیوزیلند، دلار کانادا، پوند، یورو، ین و فرانک سوئیس می‌باشند. به عنوان نمونه، 4 مورد از این جفت ارزهای فرعی عبارتند از:

 • EUR/JPY _ یورو / ین ژاپن
 • EUR/GBP _ یورو / پوند انگلیس
 • CHF/JPY _ فرانک سوئیس / ین ژاپن
 • EUR/CAD _ یورو / دلار کانادا

3. جفت ارزهای غیر معمول (Exotics)

جفت ارزهایی که یک طرف آن، یکی از ارزهای کشورهای در حال توسعه همچون ترکیه، مکزیک و... و طرف دیگر، یک ارز اصلی به عنوان ارز پایه قرار دارد. نمونه‌های زیر، از جمله جفت ارزهای غیر معمول به شمار می‌روند:

 • EUR/TRY  _ یورو / لیر ترکیه
 • USD/HKD _ دلار آمریکا / دلار هنگ کنگ
 • JPY/NOK _ ین ژاپن / کرون نروژ

یک توصیه: اگر قصد معامله در بازار فارکس را دارید، پیشنهاد می‌شود تنها بر روی یک جفت ارز تمرکز نمایید. چرا که در غیر این صورت، بررسی و تحلیل انواع جفت ارزها، انرژی زیادی از شما خواهد گرفت.

3. اهرم (Leverage)

اهرم یا لوریج، نوعی اعتبار برای معامله‌گران بازار فارکس به حساب می‌آید. در واقع شما می‌توانید از طریق اهرم‌ها، با پولی بیش از سرمایه اصلی خود معامله کنید. به عبارتی بروکرها این امکان را برای شما فراهم کرده‌اند که با چندین برابر موجودی خود، وارد معاملات شوید. با استفاده از اهرم‌ها، به همان میزان که احتمال افزایش سود برای فرد بالاتر می‌رود، به همان میزان نیز ریسک معاملات، افزایش خواهد داشت.

معامله‌گران می‌توانند به تناسب نیاز و شرایط، از این اهرم‌ها استفاده کرده و یا بدون اهرم (1:1) معاملات خود را انجام دهند. این اعتبارها، از سه برابر سرمایه اصلی شروع و تا چند هزار برابر ادامه خواهد داشت. به عنوان نمونه، زمانی که معامله‌گر اهرم 1:1000 را انتخاب می‌کند، با 1000 برابر موجودی خود، وارد معامله شده است.

با توجه به مطالب گفته شده، معامله‌گران برای باز کردن یک معامله 1000 دلاری، کافی است تنها 100 دلار داشته و اهرم 1:10 را انتخاب نمایند. البته می‌توان تنها با 10 دلار و استفاده از اهرم 1:100 نیز این معامله را انجام داد. توجه داشته باشید که میزان سود یا ضرر شما در این معاملات، به همان نسبت در مانده حساب اثرگذار خواهد بود. از این رو توصیه می‌شود، بدون داشتن دانش کافی، هیچگاه سراغ اهرم‌های بزرگ نروید. چرا که با یک نوسان کوچک بازار، موجودی شما را در معرض خطر صفر شدن قرار خواهد داد.

4. اسپرد (Spread)

اسپرد، یکی دیگر از مهم‌ترین اصطلاحات فارکس به شمار می‌رود. مفهوم اسپرد را می‌توان اینگونه توضیح داد که، برای هر جفت ارز در بازار فارکس، دو قیمت متفاوت وجود دارد (یکی قیمت خریدار «Ask» و دیگری قیمت فروشنده «Bid»). این اختلاف قیمت در بازار را اسپرد می‌نامیم که مشابه مفهوم کارمزد در بازار بورس ایران می‌باشد. در واقع، اسپرد هزینه‌ای است که معامله‌گران جهت ورود به یک معامله پرداخت نموده و بروکرها نیز از همین طریق، درآمد خود را کسب می‌کنند.

توجه داشته باشید که پایین بودن میزان اسپرد، یکی از معیارهای به شدت تاثیر‌گذار در انتخاب بروکر است. در واقع هر چه میزان اسپرد یک بروکر کمتر باشد، جذابیت آن برای مشتریان بیشتر خواهد بود. چرا که دیگر مجبور به پرداخت رقم‌های بالا، جهت ورود به معاملات نمی‌باشند.

5. سواپ (Swap)

به طور کلی، زمانی که ما سهمی را خرید یا فروش می‌کنیم، در حال معامله با بروکر هستیم. برای اینکه این معاملات معتبر باشد، لازم است تا بروکر به همان میزان اعتباری که به ما می‌فروشد، خود دارای اعتبار باشد. از آنجایی که حجم معاملات روزانه در بازار فارکس بیش از مقداری است که یک بروکر بتواند به همان مقدار در حساب خود داشته باشد، از این رو بروکرها با بانک‌ها قرارداد منعقد می‌کنند.

به عبارتی بروکرها از طریق بانک، اقدام به تامین اعتبارات مورد نیاز خود کرده و به نوعی وام می‌گیرند. بانک، بروکرها را ملزم می‌کند تا در پایان هر روز، وجوه دریافتی را تسویه نمایند. حال چنانچه معاملات شما بیش از 24 ساعت باز باشد، ملزم به پرداخت بهره آن به بانک خواهید بود. به این بهره پرداختی، اصطلاحاً «سواپ» گفته می‌شود.

نکته: معامله‌گران مسلمان هنگام ورود به بازار فارکس، به این نکته دقت داشته و درخواست افتتاح حسابی بدون سواپ را به بروکر خود می‌دهند.

6. پوزیشن

به هر معامله خرید یا فروشی که در بازار فارکس باز می‌کنید، اصطلاحاً یک پوزیشن گفته می‌شود. به عنوان نمونه، زمانی که نقره خریده‌اید، گفته می‌شود یک پوزیشن باز در نقره دارید.

7. بالانس در فارکس

بالانس در فارکس ، موجودی حساب شما، بدون احتساب معاملات باز می‌باشد. در واقع زمانی که یک حساب 100 دلاری داشته و هیچ پوزیشن بازی ندارید، بالانس حساب شما 100 دلار می‌باشد.

8. اکوئیتی (Equity)

به موجودی حساب، به علاوه سود و زیان معاملات باز، اکوئیتی یا مانده خالص حساب می‌گویند. به عنوان نمونه، اگر 100 دلار در حساب خود داشته و معامله باز شما نیز 50 دلار در سود باشد، Equity شما برابر با 150 دلار و Balance شما 100 دلار خواهد بود.
موضوعات مرتبط: سرمایه گذاری , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


مطالب مرتبط با این پست


می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبادل لینک هوشمند

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان modoposhakk و آدرس modoposhakk.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 340
:: کل نظرات : 0

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 2

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 365
:: باردید دیروز : 520
:: بازدید هفته : 3785
:: بازدید ماه : 2651
:: بازدید سال : 11470
:: بازدید کلی : 35688